0 dB

Fotoğraf sanatçısı Sergen Şehitoğlu, “0 dB” sergisiyle sessizliğin içerisindeki gürültüyü arıyor. Şehitoğlu’nun objektifi, gece ve gündüzün birbirlerini bütünlediği yalnızlık zamanlarının peşine düşüyor.

Fotoğrafın yapı olarak öyküsellik içermesinden yola çıkan Sergen Şehitoğlu, kendi öyküsünden insanı eksiltiyor. İnsansız mekânların fotoğraflarından oluşan “0 dB” serisi, şehrin en karanlık ve ıssız noktalarından besleniyor. Bu insansızlık halini bir tür şans olarak kullanan Şehitoğlu’nun fotoğraflarındaki her bir titreşim, her bir ışık-gölge oyunu, dramatik birer öğe olarak seyircinin zihnine kazınıyor. Boş bir şehir tasvirinin içerdiği tükenmişlik ve kullanılmışlık hissi, “0 dB” serisinde gerilimli bir umutsuzluk haline evriliyor. Şehitoğlu, şehre dair yorum ve eleştirisini, bizzat şehri bir malzeme olarak kullanarak gerçekleştiriyor.

“0 dB”, aslında mutlak bir sessizlik durumunu değil,  insan algısının sınırını ifade ediyor. İnsanın duyum eşiğine verilen bir değer olarak “0 dB”den sonraysa, şehrin kendi sesi duyulmaya başlanıyor. Boş bir arazi, tekinsiz bir sokak, üzerinde tek bir aracın bile bulunmadığı bir otoyol… Şehitoğlu, fotoğraf aracılığıyla seyircisini farklı ve ıssız bir algılama eşiğine çağırıyor.

Bu algılayışın bize sunduğu hikâyeyse, gecenin en karanlık, gündüzün de en soğuk olduğu, kısacık zaman dilimlerinde başlayıp bitiyor. Şehitoğlu’nun fotoğraflarındaki öykü dili, “0 dB” serisindeki fotoğrafların birbirlerini gece ile gündüz gibi bir döngüsellikle bütünlemesine yol açıyor. Sergi alanındaki düzenlemeden, yazar Hakan Bıçakcı’nın öyküsüyle desteklenen ve sergiyle aynı ismi taşıyan fotoğraf kitabına kadar, Sergen Şehitoğlu, “0 dB” adı verilen bir paralel şehir kurmak istiyor. “0 dB” ile birlikte girdiğimiz yeni algı eşiğinin başladığı yerde, Şehitoğlu’nun fotoğraf evreni de başlamış oluyor.

1980 yılında, İstanbul’da dünyaya gelen sanatçı, Yıldız Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Şehitoğlu, lisansüstü eğitimini Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde, Fotoğraf Bölümü’nde gerçekleştirmekte.  İ.F.M. Leica Galeri, Art Place Berlin, K2 gibi galerilerinde kişisel sergiler açan, çeşitli karma sergilerde yer alan Şehitoğlu, halen İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır.