Sergen Şehitoğlu

SANATÇILAR
Sergen Şehitoğlu’nun temel meselesi kendi çağına, çağın koşullarına odaklanmak. Son birkaç yıldır günümüz insanının yaşam şartları ve deneyimleri üzerine çalıştığı fotoğrafları, özellikle en son yarattığı serisinde teknolojinin hayatlarımıza doğrudan etkisine odaklandı. Hem fotoğrafın sınırlarını yeniden belirleyen hem de kontrol sistemlerinin hakim olduğu bir dünyada mahremiyet kavramının sınırlarını sorgulayan bu çalışmalar, birer güncel araç ve konulara bakma alıştırması olarak Sergen’in pratiğini yeni bir noktaya taşıdı. Sanatçı, bu fotoğraflarıyla teknolojinin kullanımlarına ve bunun etik anlayışımızı ne derece büktüğüne dikkat çekerek izleyenlerin de duruma bambaşka bir yerden bakmalarını sağlıyor.

Sanatçı burada yapılmamış olanı yapma iddiasında değil.  Kullandığı malzeme, birçok sanatçının da yararlandığı, internet ve Google araçları üzerinden elde edilen ucuz görseller. Sergen’in üretimi özgünlüğünü açık ettiği sistemlerin failini teşhir etmesine, güdümlenmiş biçimde sorgulamadan kabul ettiklerimizi izleyiciyi tekrar düşündürmesine borçlu. Yeni bir tür gerçekliğin üzerindeki örtüyü aralayan bu üretimler bize cevaplar sunmaktan ziyade sorular sorduruyor.

1980,Istanbul doğumlu Sergen Şehitoğlu, Yıldız Teknik Üniversite’sinde Makina Mühendisliği okuduktan sonra, yolunu değiştirdi ve birçok fotoğrafçıyla birlikte çalışarak yeteneğini geliştirdi.
İşleri Avrupa’nın birçok yerinde sergilendi, çeşitli kitap ve yayınlarda yer aldı.
G.F.I’nin kurucularından olup eğitimine Marmara Üniversitesi’nde Fotoğraf Yüksek Lisans’ıyla devam etmektedir.
SANATORIUM (İstanbul) ve Backslash Gallery (Paris) tarafından temsil edilmektedir.