Fragments of a Hologram Rose

24 Mayıs 2019 - 07 Temmuz 2019

ARTİST Group Show KÜRATÖR Ludovic Bernhardt & Luz Blanco (Global)*Z

SANATORIUM, 24 Mayıs – 30 Haziran tarihleri arasında küratörlüğünü Ludovic Bernhardt & Luz Blanco (Global)*Z’nin yaptığı, sanatçı grubu Chim↑Pom, sanatçılar Cari Gonzalez-Casanova, Erol Eskici, Luz Blanco, Sergen Şehi̇toğlu, Berkay Tuncay, Eric Arlix ve Ludovic Bernhardt’ın katılımıyla gerçekleşecek “Fragments of a Hologram Rose” adlı sergiye ev sahipliği yapacak.

1977’de, William Gibson tarafından yazılan “Fragments of a Hologram Rose” adlı kısa öykü, farklı milliyetlerdeki sekiz sanatçıyı bir araya getiren bu serginin başlangıç noktasıdır.  Ünlü siberpunk romanı Neuromancer’ın yazarı ve siber uzay teriminin yaratıcısı William Gibson’a, şiirsel sanrıların iletişim ağlarına bulaştığı bu yerinden edilmiş öyküye kişisel bir bakış açısı taşıyan sergimizde kısa öyküsünün başlığını kullanmamıza izin verdiği için teşekkür ederiz.

Bu kısa öyküde; görüntüler ve kaleydoskopik parçalardan oluşan politik ve anlatısal bozukluklar – hepsi gerçeğin taklitle karıştığı genel bir rahatsızlığa katılarak – üst üste konur. Sergi, William Gibson’ın edebiyatına analoji yaparak, bizi küreselleşmiş enformasyon dünyasının bir yeniden okumasının içine sokan güncel sanat eserlerini birbirine bağlar.

Türk, Fransız, Japon ve Kuzey Amerikalı sanatçılar kendilerini; görüntüler, iletişimler ve öykülerin sürekli olarak iç içe geçtiği bir makineler dünyasının karşısında konumlandırarak gerçekliği kavrayışımızı değiştiriyorlar. Metnin karmaşıklığıyla ve Brion Gysin ile William Burroughs tarafından altmışlarda denenen yaratıcı “cut-up” (kes yapıştır) sürecine çok yakın çarpıcı anlatısal parçalarıyla serbestçe etkileşim içinde bulunuyorlar.

Sergilenen işler hem anlatısal hem de görsel: metnin bazen görüntülerle yarıştığı bir tür anlatıyı yeniden ifade etmek için yan yana geliştiren edebi parçaları inceliyorlar. Bu sergi, sadece kültürümüz ya da toplumumuzu değil, aynı zamanda kuşkusuz bir “Gibsonvari” mekânın parçası olan şimdimizle de eleştirel ilişkileri yansıtan ayrışık işlerin aktardığı belli bir enerjiyi belgeliyor.

Serginin son günü olan 29 Haziran’da SANATORIUM’da Transferans: randomized issues (Selenay Kıray), Kunsf (Kuntay Seferoğlu), RAW (Selçuk Artut, Alp Tuğan), Acid Work (Fatih Yapar) ve Seretan (Ozcan Ertek)  küreselleşmiş dünyanın farklı yerlerinden ses ve görüntü parçaları, sonik dalgalar, neonlar, kodlar ve DIY (kendin-yap) enstrümanlarla hazırladıkları bir performans gerçekleştirecekler.SERGİ GÖRSELLERİ (6)