NOSTOMANIA

24 Şubat 2015 - 28 Mart 2015

 
Erol Eskici’nin SANATORIUM’daki ilk kişisel sergisi “Nostomania”, sanatçının son iki yıllık çalışmalarını bir araya getiriyor. Sanatçı, şiddetli bir eve dönme arzusuna işaret eden ‘nostomania’ kelimesinin ışığında, çocukluk dünyası ile ideolojinin aygıtlarının hüküm sürdüğü yetişkin dünyasını karşı karşıya getiriyor. Politik bir alt katmanın inceden inceye hissedildiği “Nesil İnşası” serisi ile diğer çalışmalar izleyicileri uzun süre üzerine düşünecekleri bir sanatsal ve toplumsal gerçeklik okumasına davet ediyor. 
 
Genelde akrilik tekniğiyle çalışan sanatçının resimlerinde büyük önem taşıyan ve mevcut iktidar yapılarını deşifre etmekte yararlandığı diğer bir unsur da mimari. ‘Devletin eli’ne dönüşebildiği gibi çocuğun sığınağı işlevini de görebilen; her defasında karşımıza farklı formlar ve işlevlerle çıkan mimari, ölçeklerin orantısızlığı nedeniyle izleyicide endişe verici bir tuhaflık hissi uyandırdığı gibi, çocukluğun sanattaki zorunlu yeniden inşasına da işaret ediyor.

Erol Eskici: 1984, Hakkari doğumlu sanatçı, 2006’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olmuştur. İstanbul’da yaşayan ve çalışan sanatçı, Mac Art Gallery’de gerçekleştirdiği  “Alçak Gerilim - Yüksek Tahribat” (2010) ve “Kayıp Frekans” (2011) adlı iki kişisel serginin ardından aralarında “İlerlemenin Kutsallığı ve Zorbalığı” (Alan İstanbul, 2013), “Mutsuz Hazır Nesne” (KUAD Galeri, 2014), “Neredeyim?” (Kare Sanat Galerisi, 2014) ve “Yüce”nin (Sanatorium, 2014) olduğu birçok karma sergiye de katılmıştır. 


SERGİ GÖRSELLERİ (6)

SEÇİLMİŞ İŞLER (6)