Seascapes (at lockdown)

08 Ağustos 2021 - 29 Ağustos 2021

SANATORIUM, 8 Ağustos 2021 – 29 Ağustos 2021 tarihleri arasında Sergen Şehitoğlu’nun ‘‘Seascapes (at lockdown)’’ projesini galeri mekanının girişinde yer alan vitrin alanında sergiliyor olacak. Proje galerinin yaz arasında, ziyarete kapalı olduğu süreçte vitrin aracılığıyla görülebilir. 
 
Görsel referanslarını Hiroshi Sugimoto’nun deniz fotoğraflarından (Seascapes) alan bu pandemik seri, Sergen Şehitoğlu tarafından, ilettiği yönerge üzerine performans gösteren katılımcıların üretimlerinden oluşuyor.
 
Bu proje Mayıs 2021’de, zorunlu kapanma (lockdown) sırasında, aralarında Adnan Yerebakan, Ali İbrahim Öcal, Arda Behen, Burak Kabadayı, Doğa Okay, Ezgi Tok, Ilgın Seymen, Kerem Ozan Bayraktar ve Yağız Özgen’in de olduğu performans gösteren katılımcıların, o süreç boyunca ‘deniz’ ile olan etkileşimlerinin bir kaydını tutmaktadır. Zorunlu kapanma sırasında bir arzuya dönüşen ‘deniz’, bu birleştirilmiş (-parçalanmış) görselde, ortak bir ufuk çizgisi yardımıyla izleyiciye sunulmaktadır.
 
Görselin şekilsel parçalanmışlığı, katılımcıların deneyimine işaret etmekte, ve oluşan büyük görsel, Sergen Şehitoğlu’nun deneyimlemediği ama imgelediği bir deniz manzarası olarak, galerinin vitrinini kaplamaktadır.

_____
 
En son ne zaman denizle gökyüzünün birleştiğini gördüğüm bir noktada durdum, ömrümde kaç kere böyle durdum? Kaç kere baktım gün doğumuna, gün batımına, zamanın geçişine? Öğlen güneşinin geçmesini bekledim? Durmak, bakmak ve beklemek, bunlar deniz manzarası karşısından yaptıklarım. Gökle denizin birleştiği bir manzaraya kısa hayatımda çok baktım. Hafızam dolu ama bu anların çoğu, yanımda kaydedecek telefonun bile olmadığı zamanlardan kalma, öyle uzun zaman önceye ait hafızalar. Belki de manzaranın sihrini oluşturan genişlikten yoksun bu deniz manzarası kendi kırıklığıyla bir hayal dünyasını açmayı önermediği için ilk önce düşündüklerim kaydı tutulamayan bir genişlik deneyimi oluyor. 
                                                        
Ilgın Seymen