ViennaFair '13

10 Ekim 2013 - 13 Ekim 2013

Sanatorium, 10-13 Ekim tarihleri arasında yapılacak VIENNAFAIR The New Contemporary  (Viyana Uluslararası Sanat Fuarı) Türkiye çağdaş sanatının yükselen isimlerini taşıyor. Galerinin sanatçılarından Çağla Köseoğulları, Orhan Cem Çetin, Luz Blanco ve Sergen Şehitoğlu'nun işleri dünyanın önde gelen sanat fuarlarından biri olan Viyana'da koleksiyonerlerin beğenisine sunuldu.

Türkiye'de çağdaş sanatın öncü isimlerinden Orhan Cem Çetin'in Herkes İçin Duvar Kâğıtları adlı fotoğraf serisi, hayatın ta kendisine, görsel tanıklığın başkaca dönüşüme ihtiyaç bırakmayan anlam tıkanmalarına işaret eden kareler barındırıyor. Fotoğrafta ima edilen gerçekliğe yoğun manipülasyon, sahnelenmiş anlar ve çok katmanlı bağlam kaydırmaları ile getirdiği yorumlarıyla tanınan Çetin'in bu serisi gündelik hayatın içinde gözümüzden kaçma eğiliminde olan anlara dönük vurguları sunuyor.

Galerinin genç yeteneklerinden Çağla Köseoğulları ise,sinema ve reklam filmlerinde sanat yönetmenliğinin yanı sıra 10 yılı aşkındır endüstriyel üretim için tasarımlar yapan çok yönlü bir sanatçı. Göç ve terk ediş olgusundan beslenen desen, çizim ve fotoğraflarıyla şehrin günlük hayat alışkanlıkları içinde göz ardı edileni, önemsiz, değersiz kılınanı tekrar fark edilir kılan sanatçının işleri, el işçiliğinin estetiği ile duyarlı bir içeriği bir araya getiriyor.

Fuarda yer alacak diğer Sanatorium sanatçıları Luz Blanco ve Sergen Şehitoğlu'nun işleri de, daha çok romantik ve ütopik, gerçeklikten uzak bir bakış açısı sunuyor. Şehitoğlu'nun gerçeklikten uzak şehirleri ile Blanco'nun film karelerini hatırlatan tuval üzerine yağlı boya resimleri, ziyaretçileri modern şehrin kalabalığından uzaklaştırıp adeta rüya âlemine götürüyor.

 
 

SERGİ GÖRSELLERİ (6)

SEÇİLMİŞ İŞLER (4)