Sergen Şehitoğlu

SANATÇILAR

Sergen Şehitoğlu (1980); Saint-Joseph Lisesi’nin ardından Y.T.Ü'de Mühendislik okudu. Eğitimini Marmara Üniversitesi Fotoğraf Yüksek Lisansıyla sürdüren Şehitoğlu, 2010’da İ.F.M Leica Galeri’de ilk kişisel sergisini açtı. Eserleri İstanbul, Berlin, Brüksel, Amsterdam, Londra, İzmir, Ankara, Bursa, Basel, Paris ve Viyana’da çeşitli galeri ve fuarlarda sergilendi.

Son dönem üretimlerinde kullandığı malzeme, birçok sanatçının da yararlandığı, internet ve Google araçları üzerinden elde edilen ucuz görsellerdir.

Hem fotoğrafın sınırlarını yeniden belirleyen hem de kontrol sistemlerinin hakim olduğu bir dünyada mahremiyet kavramının sınırlarını sorgulayan bu çalışmalar, birer güncel araç ve konulara bakma alıştırması olarak düşünülebilir.

2013 yılında “0 dB”, 2016 yılında "Kill Memories" adlı fotoğraf kitaplarını yayımlayan Şehitoğlu, bir fotoğraf inisiyatifi olan GFİ’nin kurucu üyelerinden olup, 2020'de ilk sayısı yayımlanan "06.2020-14-dergi" adlı yayının yürütücüsüdür. Halen İstanbul'da yaşamakta ve çalışmaktadır.