İyi Çocuk Ol Acınla Büyü

23 Ekim 2013 - 24 Kasım 2013

Kemal Özen’in ikinci kişisel sergisi Sanatorium’da
 
Çağdaş sanatın genç isimlerinden Kemal Özen’in ikinci kişisel sergisi 23 Ekim’de Sanatorium’da açılıyor. Sanatçının “İyi Çocuk Ol, Acınla Büyü” başlıklı sergisi, ‘iyi çocuk’ olmamızın öğütlendiği ve öğretildiği bir toplumda yaşama hallerine melankolik ve keskin bir bakış getiriyor.
 
Üç sene önce açtığı “Soğuk Yemek” başlıklı sergisiyle büyük ilgi gören ve yeni çalışmaları merakla beklenen Kemal Özen’in ikinci kişisel sergisi 23 Ekim’de Sanatorium’da açılıyor.
 
Özen, yakın zamanda kaybettiğimiz Ahmet Erhan'ın “Zamanı Oy, Sesini Sakla” isimli şiirinden alıntılayarak “İyi Çocuk Ol, Acınla Büyü” adını verdiği sergisinde, bir kez daha kişisel tarihlerimize dokunacak, baktığımızda bizi bize hatırlatacak görüntüler sunuyor. Özen’in işleri, toplumsal kurallarla çevrili hayatlarımızın kıstırılmışlığını, eksik bırakılmış heveslerimizi, gizlemek zorunda kaldığımız arzuları ve sakatlanmış çocukluklarımızı resmediyor.
 
Kemal Özen’e göre bu sergi sosyal yalnızlığın ve çaresizlik hissinin bir nevi sismografik çıktısı: “Toplumlardaki yerleşik düzen bireyi bebekliğinden itibaren cinsiyetine göre ne şekilde giyineceğinden ne şekilde hareket edeceğine, isimlerin cinsiyete göre kategorize edilişinden seçtiği giysinin rengine kadar bir çok yazılı olmayan kurallar dahilinde oluşan bir kalıp içinde yetiştiriyor. ‘İyi çocuk’ olarak her zaman birileri örnek gösteriliyor. ‘O’ örneğe göre hareket edilmemiz isteniyor. Bu kalıbın dışına çıkanları dışlıyor, bizden değilsin gözüyle bakıyor. Bu sergi; kendisini ‘öteki’ hisseden, yaşadığı coğrafyada düşüncelerini paylaşacak birilerini bulamayan, farklı düşünen, farklı görünen insanların toplum baskısına yenik düşmesiyle kendilerini gizlemeye, ‘normal’ davranmaya zorlamasının bireyde yarattığı ruh hallerinin bir tezahürü, imge üzerinden deneyimlenmesi olarak özetlenebilir.”
 
Kemal Özen’in “İyi Çocuk Ol, Acınla Büyü” başlıklı sergisi 23 Ekim-24 Kasım tarihleri arasında Sanatorium’da görülebilir.
 


SERGİ GÖRSELLERİ (6)

SEÇİLMİŞ İŞLER (6)