Floating Images

10 Haziran 2022 - 06 Ağustos 2022

ARTİST Luz Blanco

SANATORIUM, Luz Blanco’nun Floating Images başlıklı, galerideki üçüncü kişisel sergisine 10 Haziran - 23 Temmuz 2022 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor. Luz Blanco, Floating Images [Süzülen Görüntüler]’de görsellerin akışını sorgular: Nasıl doğdukları, çoğaldıkları, dönüştükleri, dijital ağlarda nasıl kayboldukları ve hafıza görüntülerinin bu bağlamdaki durumu üzerine düşünür. 

10 yılı aşkın süredir hafıza ve unutma üzerine yaptığı araştırmayı geliştiren sanatçı, sergide göstereceği yeni işlerinde, dijital görüntüleri ipek ve kağıt üzerine basıyor; böylece görüntülerin maddi tezahürlerini bulurken bizleri onların yok oluşlarıyla karşı karşıya getiriyor. Çalışmalar, hayalet-imgeler olarak belirsiz bir aralıkta aktardıkları bellek olasılıklarıyla birleşiyor. Blanco, ortaya çıkma ve tutulma arasındaki iki önemli anda, görüntüleri bir musallatoloji1 biçimi bulan hayaletler olarak işgal ettikleri bir alana yansıtıyor: İşlerin anonim dijital materyalleri tesadüfen sanatçının biyografisine bağlanan öznellik anlarını ortaya çıkarıyor. Burada çağrılan bellek, gerçek olsa da kalıntısaldır. Şimdiyi besleyen bir iz olarak bir filizlenme ve aracılık faaliyetidir. Müdahale etme ve karıştırma oyunları, zamanın askıya alınması olarak kalıcı akışa karışır.
Luz Blanco çevremizi şekillendiren dijital alana musallat olan anımsatıcı hayaletlerin yeniden tanımlanmasıyla ilgilenir: Süzülen görüntülerden bir dünya sunar.

1 Musallatoloji: Filozof Jacques Derrida tarafından türetilen bu yeni kelime geçmişten gelen görünen ve görünmeyen izlerin tıpkı bir hayalet gibi şimdinin peşini bırakmaması durumunu açıklamak için kullandığı bir kavramdır. Sosyal ve kültürel geçmişten gelen unsurlardır. Bu izlerin tabiatı tinsel olabilir.


SERGİ GÖRSELLERİ (1)

SEÇİLMİŞ İŞLER (1)