Dolanık Cern Planları

25 Mart 2013 - 25 Mayıs 2013

ARTİST Emin Mete Erdoğan
Emin Mete Erdoğan, “Dolanık Cern Planları” isimli ilk kişisel sergisiyle bilim ve teknolojinin matematiksel estetiğinden beslenen bir ustalığın peşine düşüyor.

Genel olarak kuantum fiziği ve dolanıklık teorisi, sanatçının işlerinin temelini oluşturuyor. Dolanıklık teorisine göre, aynı anda oluşmuş iki elektron, birbirine dolanıktır. Yani, sözkonusu bu iki parçacıktan biri Kuzey kutbuna, diğeri de Güney kutbuna, hatta güneş sisteminin herhangi bir yerine gönderilse, birine etki ettiğimizde, diğeri anında cevap verir.

Ayrı iki parçacık gibi gözüken elektronların aslında aynı ve tek elektron olmasına dair teori, sanatçıya bütünlüklü bir bakış bahşediyor. Emin Mete Erdoğan’ın, İsviçre’deki Cern Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ndeki “Büyük Hadron Deneyleri” sırasında kullanılan devasa makinelerin tasvirlerini içeren tuvallerinin yoğun ayrıntıları, bu bütünlüğü vurgulamak istercesine genişliyor. Büyük Patlama esnasında her bir elektronun aynı düzlemde dolanıklaşması fikri, Erdoğan’ın işlerindeki kavrayıcı anlamı pekiştiriyor ve tuvallerdeki her bir ayrıntı, evrende her şeyin hala birbirleriyle temas halinde olduğu gerçeğini temsil ediyor.

Bu ayrıntıları çarpıcı kılan bir diğer unsursa, Emin Mete Erdoğan’ın tuvallerindeki belirsiz mekânlar oluyor. Aslında her şeyin zaman ve uzay matematiğinde birbirlerinin eşi olduğu fikri, bu belirsiz mekânların seyircide yarattığı boşluk hissiyle pekiştiriliyor. Hareket halinde olmayı sürdüren ve her an değişebilecekmiş gibi gözüken arka planlar, bilimkurgu filmlerindeki yarı ütopik-yarı distopik atmosfer çatışmasını çağrıştırıyor. Sayısal düzlemin kesinliği, Emin Mete Erdoğan’ın tuvallerinde, tedirgin edici bir gerçeklik olarak karşımıza çıkıyor.

“Dolanık Cern Planları”; bütünlük, boşluk ve mekân gibi kavramları farklı bir temel üzerinden yeniden sorgularken, gerek biçim, gerekse içerik olarak yeni bir dil tutturuyor. Sanatçı Emin Mete Erdoğan, güncel sanat içerisinde farklı içerik arayışlarını, detaycı bir üslupla birleştirerek, heyecan verici bir ilk sergiye imza atıyor.

1982 yılında, İstanbul’da doğan Emin Mete Erdoğan, 2010 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Daha önce çeşitli karma sergilerde yer alan Erdoğan, halen İstanbul’da yaşayıp, çalışmalarına devam etmektedir. 


SERGİ GÖRSELLERİ (8)

SEÇİLMİŞ İŞLER (5)