A Question Of Online Pleasure

SANATORIUM, 25 Nisan Cumartesi 20:00’de (Istanbul, GMT+3) Christiane Peschek, Melih Aydemir ve Teo Jing Yi’nin katılımı ile bir zoom buluşması gerçekleştiriyor. İngilizce dilinde gerçekleştirilecek etkinlikte Christiane Peschek ''ON TOUCHING MYSELF (2020)'’ başlıklı şiirini okuduğu, yeni ses çalışmasını gösterecek. Yayının ardından ''Artificial Bloom; Fluid Archives'' sergisindeki konular bağlamında Melih Aydemir’in ''Question of Online Pleasure: Virtual Intimacies'' başlıklı açık sunumuyla beraber etkinlik Teo, Peschek ve Aydemir’in katıldığı bir sohbet ortamına dönüşecek.

Siberalanın kuir olasılıkları bağlamında izolasyon zamanlarında haz, erotik kullanımlar, yazışma ile yaratılan yakınlık ve güncel durumun yarattığı sanal ortamdaki zorunlu üretkenlik etkinlik süresince tartışılacak konular arasında.

Christiane Peschek, Viyana'da yaşayan sanatçı, araştırmacı ve yazar. Peschek’in sanatsal araştırmasının ana odağı başkalaşmış insan yakınlığı ve sanal duygusallıktır. İşleri post-fotoğraf, post-internet, yazı ve resim, analog süreç ve dijital/sanal dönüşüm arasında bağlantı kurar. Vücut ve ekranın fiziksel teması, sanallaşmanın artışı ile duygusal kodlama, tükenmiş samimiyet ve bedensellik üzerine araştırmalar yapar. Şu anda Avusturya hükümetinin sanat ve fotoğraf bursu ile çalışmalarına devam etmektedir. İşleri birçok farklı uluslararası sergide gösterilmiştir. Bunlardan bazıları arasında Hamburg Fotoğraf Trianeli, Museum of Applied Arts, Viyana, Musrara Jerusalem, Fotogalerie Wien ve Salzburger Kunstverein gösterilebilir.

Melih Aydemir, Istanbul'da yaşayan küratör. 2017-2020 senelerinde Protocinema ile beraber çalışan Aydemir, Çanakkale menşeli sub sanatçı inisiyatifinin ekibinde yer alıyor. SANATORIUM'da tam zamanlı olarak çalışmaya devam ediyor ve araştırmalarını kimlik akışkanlığı, jenerasyonunun yaklaşımları, post-internet konularında sürdürüyor.

Teo Jing Yi, İstanbul'da yaşayan küratör. Bağımsız küratör olarak çalışmalarının yanı sıra, Istanbul temelli sanat x teknoloji oluşumu bang. Prix ve Singapur merkezli çevrim içi yayın, galeri ve sanatçı oluşumu so-far ile beraber çalışıyor.