Okuma Performans Gecesi

Berkay Tuncay’ın kişisel sergisi "İnsan tuhaf, ne hoyrat, ne şaheser ve nasıl ilkel hayret" kapsamında SANATORIUM, 4 Nisan 2020, Cumartesi 20:00’de çevrimiçi bir Okuma/Performans Gecesi düzenliyor. Etkinlik kapsamında Rita Aktay, Emirhan Eringen ve Deniz Gül çeşitli okuma performansları gerçekleştirecekler. https://youtu.be/PrslnNmNj7o üzerinden yayınlanacak etkinlikte, Aktay, Eringen ve Gül'ün, Tuncay'ın sergisinde işlediği "internet üzerinde imgelerin ve metinlerin yayılımı, hızlandırmacı çalışma kültürü ve ofis hayatı, dijital çağ ve artan toplumsal kaygı" gibi temalara paralel olarak ortaya çıkardıkları üretimlerini izleyebilirsiniz. 20:00’de başlayacak performansların ardından, chatbox aracılığıyla katılımcı ve izleyiciler arasında bir sohbet ortamı oluşturulacak. (Rita Oktay'ın performansı İngilizce, Emirhan Eringen ve Deniz Gül'ün performansları Türkçe olarak gerçekleşecektir.)

YouTube kanalımıza abone olarak, gösterim öncesi bildirimlerinizi açabilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCPn8vIxtZODFyiBx_XEdqgQ/

Rita Aktay, “Possible Related Search” (2020) adlı video performans ile Google’ın görsel arama motoru üzerinden gerçekleştirdiği imaj takip deneyinin sonuçlarını paylaşacak. “İmaj” kelimesini aratarak başlayan buluntu materyal zinciri, karşılaştığı görsellere eşlik eden yazılı datayı (etiket, altyazı, başlık, tasvir) toplayarak ilerliyor, ve ansızın bir stok-fotoğraf sitesinde “turunçgiller” ile bitiyor. Çeşitli arama motoru işlevleri ve algoritmalar üzerinden sebep-sonuç ilişkileri sıkıca örülen metin, nihayetinde saçma haliyle bilişim çağının insan-ötesi anlam üretim süreçlerini belgeliyor.

Emirhan Eringen, “Taşlaşma” (Petrified, 2019) çalışmasıyla, Frankfurt’a yakın bir süre içinde taşınmış “expat”larla yaptığı röportajları, antropolojik literatür ve kendi fotoğraflarıyla bir araya getiren bir düz yazı metni paylaşıyor.

Deniz Gül (@oddat), 2017-2019 tarihlerinde yazdığı, "Öforizmalar" olarak sunduğu tweetlerden bir seçki okuyacak. Gül’ün 2010’dan beri Twitter ile kurduğu etkileşimi özgün bir tarza dönüştü: 140 harf, bir satır, bir dize. Gündelik konular üzerine 11,000’in satırın üzerinde tweet paylaştı. Günlük sıkıntılar, zorluklar, şehir ve aşk. İletişim kurmak ve söz sahibi olmak isteyen gündelik şair, lütfen buyrun!

Katılımcılar Hakkında:

Rita Aktay, 1997 doğumlu sanatçı, yazar ve küratör. Araştırmalarında görsel teknolojilerin epistemolojik, politik ve afektif süreçlerine odaklanıyor. Londra, Goldsmiths Üniversitesi’nde küratörlük üzerine yüksek lisansını tamamlıyor. Yakın dönem projeleri arasında “loss=binary_crossentropy” (Enclave, 2019) ve “Ubiquitous Surfaces” (Seager, 2019, Open Space Misafirlik Programı) yer alıyor.

Emirhan Eringen (1988, İstanbul), Avusturya Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme mezunu. Edebiyat, görsel sanatlar ve antropolojinin kesiştiği noktada çalışıyor. ''.eringen'' adıyla 2013’te ''DÜZEN'' (Arthouse), 2019’da ''GÖK/DELEN'' (160. Kilometre) şiir kitaplarını yayınladı. Eugen Gomringer’in şiirlerini (''Somut Şiir seçkisi'' 160. Kilometre, 2015) Türkçe’ye çevirdi. Efe Murad’ın Thomas Bernhard çevirilerine editörlük yaptı (''In Hora Mortis'', 160. kilometre, 2017). Kısa filmi ''transient'' 2014 Cannes Film Festival’inde gösterildi, Eurochannel ''Youth in Europe'' programında Almanya’yı temsil etti ve ''Yeni Ekonomi'' temalı COORDONNÉES (Paris) çağdaş sanat sergisinde özel gösterim yaptı. Freie Universität Berlin’de Görsel Medya Antropolojisi üzerine yüksek lisans yapıyor. Frankfurt ve Berlin’de yaşıyor.

Deniz Gül, 1982 doğumlu çağdaş sanatçı. Kavramsal heykeltıraş ve yazar olarak kurduğu pratiği ile bilinmektedir. Gül’ün çalışmasının tamamı dil, yüzey ve kazı ile ilgilidir. Sanatçı üç adet kişisel sergisinin yanında aynı isimli kitaplarını yayımladı. Çalışmaları bilinç ve bilinçaltı, gerçek ve şiirsel eşiğinde gezinir.