Boyacı

22 Eylül 2023 - 28 Ekim 2023

ARTİST Yağız Özgen

SANATORIUM, 22 Eylül - 28 Ekim 2023 tarihlerinde Yağız Özgen’in “Boyacı” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının İstanbul’daki beşinci kişisel sergisi olan bu sergi, Özgen’in nesneler ve göstergeler arasındaki karmaşık ilişkileri zaman boyutuyla birlikte konu alan sanat pratiğini performatif bir yerleştirme olarak sunuyor.

Bu sergide Özgen, çeşitli endüstriyel nesnelerin ticaretini yapan hırdavatçılar ve boyacılarla birlikte serginin gerçekleşeceği galerinin de içinde bulunduğu Karaköy bölgesinin karmaşık dokusundan hareket ediyor. Sanatçının, şehrin bu bölgesine dair 2011 yılından bu yana özellikle boyacı dükkanlarını gözlemleyerek edinmiş olduğu izlenimler ve düşünceler, sergide belirli bir plana göre gerçekleştirilmiş performatif bir yerleştirme olarak karşımıza çıkıyor.

Sergi, “boyacı” sözcüğünün ifade ettiği dört farklı işlevi de yerine getiren bir düzenleme niteliğinde: Türkçede “boyacı” sözcüğü, boya üreten, boya ticareti yapan, nesnelere boya uygulayan kişi ve boya satan dükkân anlamına geliyor. Boyaya ilişkin bu dört farklı işlevi eşzamanlı olarak yerine getiren yerleştirme, bir ressam ile bir boyacının etkinliği arasındaki farkın varlığı/yokluğu ve niteliği üzerine düşünerek resim yapma etkinliğinin doğasına dair önemli sorular soruyor.

Özgen’in sanat yaklaşımı, nesneyi, malzemenin tarihsel örgütlenmesinin bir aşaması olarak ele alıyor. Bu nedenle sanatçı, yeni kişisel sergisinde bir ressam gibi hareket etmek yerine bir boyacı gibi hareket ederek sanat nesnesini oluşturan malzemeyi kendisi dışında hiçbir şeyin kılığına sokmadan sanat nesnesinin üretim sürecinin zorunlu bir parçası ve koşullarından biri olarak sunmayı hedefliyor.SERGİ GÖRSELLERİ (6)